Gölyaka Havacılık Festivalinin Ardından

Gölyaka Havacılık Festivalinin Ardından

14 Ağustos Cuma günü sabah saatlerinden itibaren sporcular ve aileleri Gölyaka’ya gelmeye başladılar. Etkinliğin yapılacağı Gölyaka Hava Parkı’nın hemen yanında bulunan Kültür Park’a yerleşip Gölyaka’yı keşfe çıktılar.

Cumartesi sabahı kısa bir brifingin ardından Bakacak Köyü’nde yapılmış olan takeoff alanına yamaç paraşütü pilotları 3 otobüs ve özel araçlarla hareket ettiler. Pilotların takeoff alanına gidiş ve hazırlık yaptıkları anlarda paramotor ve model uçak gösterileri izledik. Bir müddet sonra havada süzülen yamaç paraşütlerini izlemeye başladık. Peş peşe havalanan rengarenk yamaç paraşütleri gökyüzünü şenlendiriyordu.

İki delta kanatın gökyüzü dansı izleyenleri büyüledi.

İlk gelen yamaç paraşütü pilotlarıyla sohbet ettim. Takeoff alanını ve doğayı çok beğendiklerini, parkurun uzun olduğunu, durgun havalarda kısa mesafeye yetişileceği fakat inecek yerin çok olduğunu bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini söylediler.

Merak ettiğim diğer bir konu ise Gölyaka’nın diğer parkurlar arasında tercih edilecek bir yer olup olmadığı sorusuydu ve “çok güzel bir yer, tercih edilir” cevabı beni çok sevindirdi.

Bu arada havanın sıcak ve durgun olması sebebiyle bazı yamaç paraşütü pilotları kısa kaldılar ve hedef alandan daha geriye iniş gerçekleştirdiler. Alandaki model uçak pilotları o kadar donanımlıydılar ki uçaklarını hemen uçurup, üzerlerindeki kamera ile bu paraşütçülerin durumlarını anında takip ettiler. Şunu söylemeliyim ki, hobilerini çok profesyonelce uyguluyorlar.

Drone ve multicopterler sürekli uçtu ve görüntüler kaydedildi. Tahmin ediyorum ki video sitelerinde çokça festival görüntüsü izleyeceğiz.

Gezerken yüksek konumlu yapılmış gyrocopter gördüm. Birisi lövyesinden tutuyordu Fotoğrafa engel teşkil eden. Sonradan öğrendim ki, gyrocopter devrilmesin diye tutan bu kişi Ali Hikmet Şentürk’müş. A. Hikmet Şentürk, Adapazarı’lı pilot ve aynı zamanda evinde uçak yapan bir havacılık tutkunu. Basında birçok haberi ve videosu yayınlanmış olmasına rağmen ilk defa karşılaşıyorduk, isminden değil de yaptığı işlerden tanıdım kendisini.

Festivallerin güzelliklerinden biri de; sektörle ilgili olan kişilerle yüz yüze konuşabilmek, tanışabilmek olmalı.

Az sonra da gyrocopteri, satın aldığı planla kendi evinde elleriyle yapan Vural Çelik geldi. Bu fikir nasıl aklına geldi, nasıl yaptı biraz sohbet ettik. Gerçekten takdire şayan ve ülkemizde güzel şeyler de oluyor dediğim bir iş çıkarmış. İsteyenler için e-mail adresini aldım.

Gün boyunca balonu şişirip havalandırdılar. İçine meraklıları doldurup balonun havalanması çok ilgi çekti. Bir balonun böyle bir ortama bu kadar yakışacağını görmeden bilemezsiniz.

Microlight ile Lütfü Yüzüak festival süresince sürekli meraklıları uçurdu. Festivalin en ağır işçisi oldu diyebilirim.

TC-CUP Piper Pa-18’i ile Uğur İçbak festivalin katılımcıları arasındaydı. Birçok kişiyi uçurup, bu keyfi yaşamalarını sağladı.

Türkiye Hava Sporları Fedarasyonu başkanı Alper Kıvanç ve Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’ndan Güven Karakuş ile tanıştık, fikir iletişimde bulunduk. Hava fotoğrafçılığı üzerine de konuştuk.

Havanın yamaç paraşütü yapılamayacak kadar durgunlaştığı anlarda gökyüzünde “Goat”ı gördük. Süzüle süzüle hava parkına indi. Türk yapımı bu planörü izlemek büyük keyif. Gökçe Boztepe ile planör ve havacılık üzerine sohbet ettik.

Bir yanda çeşit çeşit model uçak ve helikopterler uçarken, her yerde ama her yerde paramotorlar uçuyordu. Microlight ise hiç durmadı.

Yeryüzü izleyenlerle, gökyüzü de rengarenk hava araçlarıyla burada şenlik var diyordu. Festivali izlemek bile çok doyurucuydu.

İstanbul ve Ankara’nın orta noktasındaki bu ilçede yapımına yeni başlanmış bir hava parkı, toprak zemin, etrafta ağaçlar ve otlar. El değmemiş doğa içerisinde teknoloji ürünleri bir başka güzel duruyor.

Bu ortamda Uğur İçbak’ın Piper’ı beni çocukluk günlerime götürdü. Nasıl mı? Küçükken Mister No isimli çizgi roman okurdum, kahramanı bir pilottu ve uçağı bir Piper’dı. Ne hayallere dalardım da pilot olmayı aklıma hiç getirmemiş.

Gölyaka, bu haftasonu dolu dolu bir festival yaşadı. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkürler.

Festivalden Alanından Görüntüler

Kampa giriş, Kayıt, Brifing, Takeoff alanına gidiş

Model Uçaklar

Balon

Yamaç paraşütü

Delta kanat

Paramotor

Microlight

Gyrocopter

Goat Glider

 

PIPER PA-18     “TC-CUP”

Bizden

Videolar

Microlight, Planör “Goat”ı çekiyor

Microlighttan paraşütle serbest atlayış

 

2 YORUM

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.