Hava Sporları Sezon Açılışı – Gölyaka 2020

Hava Sporları Sezon Açılışı – Gölyaka 2020

365

Pandemi tedbirleri ve kötü hava şartları yüzünden birkaç kez ertelenen Gölyaka Hava Sporları Sezon Açılışı; Gölyaka Kaymakamlığı ve Gölyaka Belediyesi’nin katkıları, TULPAR Sportif Havacılık Kulübü ve evsahibi Gölyaka Hava Sporları Derneği’nin katılımıyla 11-12 Temmuz 2020 tarihinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

96 sporcu aileleriyle piknik havasında konaklarken 400’den fazla yamaç paraşütü atlayışı gerçekleştirildi.

TULPAR Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Bülent Yüksel; “Severek geldiğimiz Gölyaka’da çok güzel uçuşlarımız oluyor. Sevdiğimiz bir parkur burası. Biraz daha aktif şekilde Gölyaka’nın uçuşlara kanalize olması için de bu tür etkinlikleri hedefliyoruz. Gölyaka’nın uçuş anlamında tanıtılması için biz de elimizden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyoruz”   dedi.

Bölgemizde gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikler sonunda merakın arttığı, yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenlerin sayısının atığını gözlemliyorum. Bu arada hava sporları derneğimize birçok müracaat geldi. Belediye Başkanı ve İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonu Başkanımızın desteği ile ekipmanlar alınıp, öğretmen pilotlar tarafından uygun bir zamanda eğitimlerin başlamasını planlamaktayız.

Uçuşları içeren Youtube videom. Desteklemek için lütfen abone olmayı unutmayın

Yamaç paraşütü eğitimi ile ilgili merak edilenler

Yamaç paraşütü ile uçabilmek için asgari P2 sertifikası sahibi olmak gerekir. Tüm acil durum eğitimlerinin öğretmen pilot eşliğinde tamamlandığı P4 seviyesi lisans tercih edilebilir.

Tandem uçuş yaptırarak yamaç paraşütünden para kazanmak isteyen sporcular T2 sertifikasına sahip olmak zorundalar. Bu belgeyi almak için önce P5 sertifikaya ulaşmak, ardından T1 sertifikası alınması gerekiyor.

Katkılarından dolayı sayın Bülent Yüksel’e teşekkür ederim

Yamaç Paraşütü Eğitimi Aşamaları

P2 Yamaç Paraşüt  Başlangıç Eğitimi

16 yaşını doldurmuş olmak, ilkokul mezunu olmak, 155-200 cm arasında uzunlukta olmak ve 45-110 kg arasında ağırlığa sahip olmak, sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu olmaması gerekli.

Eğitim THK’dan alınırsa 2 ay sürebilir, özel uçuş okulları 10 günde eğitimi tamamlayıp sertifikayı verebilir.Eğitimde 20 sorti uçuş yapılır. Kurs ücreti yaklaşık 1500 Tl olup ayrıca THK pul parası 250 Tl ve uçuş sigortası 108 Tl ödenmesi gerekmektedir.

P3 Yamaç Paraşütü Tekamül (tecrübe) Eğitimi

P2 sertifikasına sahip olanlar katılabilir

Yaklaşık 2 ay süren eğitimler 2 aşamalı olarak yapılır. Teorik ve 12 saat 50 sorti uygulamalı eğitim çalışmalarına, eğitim sonunda Acil Durumlar Başlangıç Eğitimi (Basic SIV) verilir.

P4 Yamaç Paraşütü İleri Tekamül Eğitimi

P3 Sertifikasına sahip olan pilotlar katılabilir

20-30 sorti/10 saat tamamı termik uçuş yaptırılır. En az 2 saat havada kalma ve tepe +1000 mt görevi yaptırılır. Eğitim sonunda Full SIV eğitimleri verilir.

 P5 Yamaç Paraşütü İleri Tekamül Eğitimi

P4 Sertifikasına sahip olan pilotlar katılabilir 50 sorti/12 saat uçuş yaptırılır. Sertifikaya hak kazanmak için 120 km mesafe uçuşu yaptırılır. 15km altındaki uçuşlar dikkate alınmayıp en az 2, en fazla 4 uçuşta minimum 120 km uçuş yaptırılır.

Ayrıntılı bilgi için;

Yamaç Paraşütü Okulu

Türk Hava Kurumu

1 YORUM

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.