İki Mavide Bir Asır

İki Mavide Bir Asır

20 Haziran 2014 tarihinin Türk Deniz Havacılığının 100. yılı olması sebebiyle Cengiz Topel Hava Üssünde 3 gün boyunca kutlamalar, sergi ve gösteriler düzenlendi. 22 Haziran Pazar günü halka açık yapılan bu etkinlik göz doldurdu. Sabah 10:00 gibi gösteri alanında olup akşam 19:00 da ayrıldık bu şekilde hem sabah hem de öğleden sonra gösterilerini izleme fırsatı bulduk.

Nizamiyeden girişten itibaren müthiş bir karşılama ve misafirperverlik, verilen ikramlar ve hediyelerle taçlanmış oldu. Üzerine eşsiz gösteriler, izleyenleri hayran bıraktı.

S-70 Seahawk helikopterleri ve CN-235 uçaklarına aşık oldum diyebilirim. Tüm gösteriler harikaydı nefes kesti fakat gözler Hürkuş’taydı. Test pilotu Murat Özpala, uçağı ruhumuzun derinliklerine uçurdu. Adeta “Türk’ün yeni Zümrüd-ü Anka”sı budur dedi…

 

Bu arada küllerinden doğmuş, hurdalıktan alınıp TAI’de modernize edilmiş S-2E Tracker uçağı ile gösteri uçuşu yapan şu anda TAI’de görev yapan ilk Solotürk Murat Keleş, traktör kullansa akrobasi yapabileceğini ispatlarcasına, iniş takımları açık gösteri uçuşu yaptı.

9 saat boyunca toplam 11GB boyutunda 1700’ü aşkın fotoğraf karesi çektim. İçlerinden seçtiklerimle, O günü gözünüzde canlandırmanızı sağlamaya çalışacağım.

DSC_8888

Sergi alanı

 

Gösteri Geçişleri

 

Sikorsky S-70 SEAHAWK Helikopter Gösterisi

 

S-70 SEAHAWK Kanat Toplama Yeteneğini Gösterirken

Temsili Kurtarma Gösterisi

 

CASA CN-235 Uçağı

Grumman S-2T Tracker

Test pilotları : İlk SOLOTÜRK Murat Keleş ve Ercan Çelik

14
Soldan sağa: Ercan Çelik, Bilal Sarı, Solotürk Murat Keleş
8
Soldan Sağa: Çağatay Titiz, Ertuğrul Birel, Murat Keleş, Bilal Sarı, Uğur Özkan

 

Ve HÜRKUŞ

Var mı beni içinizde tanıyan?
Türk’ün yeni Zümrüd-ü Anka’sı benim.
Ben TC-VCH… Ben Hürkuş’um…

 

Test Pilotu Murat Özpala ile

 

Biraz da Bizden

 

 

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.