Ne zaman modern bir havacılık müzemiz olacak?

Ne zaman modern bir havacılık müzemiz olacak?

Ne zaman içerisinde havayolu uçaklarının da bulunduğu modern bir havacılık müzemiz olacak?

Ülkemizde hava müzeciliği Hava Kuvvetleri tarafından ve savaş uçakları esaslı olarak yapılmaktadır. Özel girişim olarak da Rahmi Koç Müzesi’nde bazı hava araçları sergilenmektedir. Durum böyle olunca, ülkemizde
hizmet etmiş yolcu uçaklarıyla ilgili bir sergi söz konusu olmamaktadır.

(Genel Havacılık A.Ş tarafından Sütlüce’deki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışlanan Hamburger Flugzeugbau HFB-320 Hansa Jet tipi uçak, karadan müzeye götürülürken)

1

 

(THY tarafından satılığa çıkarılıp, hurdacılar tarafından satın alınan uçaklar)

1 2 3

Gelişmiş ülkelerde müzecilik, geçmişi geleceğe bağlayan bir köprü, bir
kültür aktarımı olarak görüldüğü için, topluiğne bile üretilse
sergilenmektedir. Ülke olarak, geçmişe ait ne varsa kırmak, parçalamak,
faydalı parçalarından faydalanmak, faydasız kısımlarının da yok edilmesi
sağlanmak suretiyle yok etmek tek amacımızdır. Çevrecilik veya geri
dönüşüm merakımızdan değil, içtiğimizin şişesini bile kırmak isteğidir
işin özünde yatan.

Rodin

//Rodin’in Düşünen adam heykeli! Dünya’da 1,5 m.den 3,5 m.ye kadar örnekleri bolca vardır. Fakat herkes tarafından heykel olarak bilinen bu eser “heykel” değildir. Demir bir kapının pervazındaki 9 cm.lik bir motif Fransızların müzecilik anlayışı sayesinde tüm Dünyada bilinir bir heykel haline gelmiştir. Müzecilik budur. (Bilgi için Sn. Servet Başol’a teşekkürler)//

Nice eski otomobilleri, buharlı lokomotifleri, uçakları parçaladık geçmişi geleceğe aktaracak bir şey bırakmadık. Yeni nesil, biz ülke olarak hızlı trenle demiryollarına, turbo motorlu otomobillerle karayollarına, jet uçaklarla da havacılığa koyulduk zannedecekler. Haklılar, geçmişten bir iz kalmadı ki.

(Müzede sergileneceği yere, kimse göremesin diye denizin dibine batırılan bir uçak)

5

Müzecilik bir kültür işidir, gelir getirmesi beklenmez. Kuyruğa girmiş ziyaretçi akını da beklenmez. Müze bir arşivdir. Kurumların, kuruluşların geçmişidir, kökleridir.

Biz eskiyen uçakları denize batırıp dalış turizmine açarken, başka ülkeler denizden çıkarıp sergilemektedir. Batırmayalım, yarın pişman olunca geri dönüşü olmayacak desek de sesimizi duyan yok.

(Elimizdeki az sayıda müze de bu durumdaysa…)

1

2

3

4Türkiye’nin sivil hava ulaşımında kullandığı ilk jet uçak TC-JAA DC-9 hala hurda olarak parçalanmamış duruyorken, Boeing 727’ler ve DC-10’lar parçalanmadan önce son günlerini yaşıyorken, bu uçaklardan birer tanesinin ülkemize getirilip, zamanın boyamasına ve iç dizaynına kavuşturulup sergileneceği büyük çaplı bir hava müzesinin kurulma zamanı gelmiştir.

(SKY Havayolları’nın kullandığı bu iki Airbus A320, hurdaya parçalanmak üzere ABD’deki Goodyear Havaalanı’na gönderilmişdi. Bu uçaklardan hiç değilse bir tanesi müzede kullanılamaz mıydı? Ya da her iki uçak, teknisyen ve mühendis yetiştiren okullarımızda, bir eğitim aracı olarak değerlendirilemez miydi?)

10 11

Hava müzesi, THY tarafından kurulabileceği gibi, Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da kurulabilir. Yer olarak da, İstanbul’da kurulacak yeni havalimanının yanında, pistlerle ilişkilendirilmiş geniş bir alanda kurulması uygundur. Şu anda faaliyet gösteren Havalimanı yeni yerine taşındıktan sonra yapılaşmaya açılmazsa mevcut alan da düşünülebilir.

 

13
TC-TJK

Son olarak 14 Ekim 2012 tarihinde kokpitinde çıkan yangın sonucu kal edilen Corendon Airlines’e ait Boeing 737-800 tipi son model uçak, parçalanmaya başladı. Bu uçak;

1- Modern bir havacılık müzesinde sergilenebilir, belki de müzede yer alan ilk ve tek Boeing 737-800 olurdu.
2- Bir çok uçak teknisyeni yetiştiren okullarımız var. Tıp fakülteleri için kadavra ne ise bu okullar için de uçak o’dur. Uçak görmeden, mezun olan uçak teknisyeni düşünebiliyor musunuz? Son model olan bu uçak, bu okullardan birine verilebilirdi.
Bu uçağın hurdaya ayrılması kimsenin yararına olmadı. Fakat istemeyen bebeğe de mama verilmez.

(Güney Afrika’da bir hava müzesi. Türkiye’nin şöyle bir müzesi bile yok)

14

(Almanya Hermeskeil’de bir hava müzesi. Uçak Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait-miş-)

15

(İran bile 727’sini müzede sergiliyor. Üstelik içini gezmek de mümkün)

16 17

(Luton Havalimanı kavşağı. Devasa bir a380 maketi sergileniyor. Bizde tam tersi bir durum sözkonusu. Geçmişten kaçma ve geri dönüşüm (hurdacılık) konusunda acelecilik)

18

(Madrid Havacılık Müzesinden)

19

Hudson Nehrine mecburi iniş yapan A320, müzede sergilenmek üzere götürülürken

ve müzede

 

(Bizdeki müze)

 

(Her ne kadar yeterli görmesem de bir zamanlar böyle bir proje de vardı. Kokpit programı arşivinden)

Havacılık tutkunları olarak biz istiyoruz, modern Türkiye’nin modern bir havacılık müzesine ihtiyacı vardır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.