THY Havacılık Müzesini Kurmalı

THY Havacılık Müzesini Kurmalı

THY Havacılık Müzesi

Şaka değil bir temenni; Türk Hava Yolları Havacılık Müzesi. Günümüzde birçok havayolu kendi müzesini çoktan kurmuş durumdayken, THY’nın bu konuda rakiplerinden geri kalması düşünülemez.

1933’den beri 82 yıldır faaliyetini sürdüren köklü kuruluş, göz bebeğimiz, milli havayolumuz Türk Hava Yolları bu asaletine yakışır projeleri de gündemine almalıdır. Vizyon sahibi idarecileriyle bunu başaracağına inanıyorum.

 

THY Havacılık Müzesi Herkül

 

Türk Hava Yolları, geçmişten günümüze kadar kullandığı ve şu an ülkemizde hiç bulunmayan uçakların içinde bulunduğu bir müze açarak hem büyük bir prestij kazanır hem de ülke havacılık tarihine büyük hizmette bulunmuş olur.

Bu müzede kullanılacak uçaklar hurda fiyatına alınacağı için bu masraf Türk Hava Yolları için reklam harcaması kadar bile olmayacaktır. DC-3’lerin tamamı denizlere batırılmadan, DC-9’lar Boeing 727’ler hurda olmadan birer örnekleri kullanıldığı dönemin orijinal renklerine boyanıp müzede sergilenmelidir.

 

THY Havacılık Müzesi Hangar

 

Türkiye’nin ilk jet yolcu uçağı TC-JAA “TOPKAPI”,  Bogota (Santa Fe de Bogota) El Dorado – Columbia’da kaderine terk edilmiş durumdadır ve müzenin ilk uçağı olmaya adaydır.

 

inter

 

TC-JAA sadece bir uçak değil, bir ulusun jet çağına geçişinin sembolüdür. O halde THY bu uçağı bulunduğu yerden çok cüzi fiyatlarla satın alıp, 1967 yılındaki haliyle restore edebilir. Böylece kurulması gerçek bir ihtiyaç haline gelmiş olan modern bir havacılık müzesinde sergilemek suretiyle sosyal sorumluluk penceresinden bakıldığında ülkemize kültür mirası olarak da hizmet etmiş olur.

 

Bu müzenin kuruluşunda her aşamada gönüllü olarak görev almaya hazırım ve hazır olan birçok tecrübe sahibi insan tanıyorum.

O halde bir slogan olarak diyorum ki;  HavacılıkMüzeniKurTHY#

 

Not: TC-JAA tesciliyle jet çağını başlatan uçağımızın restoran olduğunu öğrendim. Bu konudaki yazımın linki için  TIKLAYINIZ

1 YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.