Hava Kuvvetlerinin 104. Yıl Törenlerinin Ardından

Hava Kuvvetlerinin 104. Yıl Törenlerinin Ardından

Hava-Kuvvetlerinin-104-Yıl-Törenlerinin-Ardından

Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 104. yıl dönümü İzmir Çiğli 2’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda düzenlenen etkinliklerle 31 Mayıs’da coşkuyla kutlandı. İşte 104. yıl kutlamalarından unutulmayacak kareler ile notlar.

Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 104. yıl dönümü İzmir Çiğli 2’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda on binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Günün erken saatlerinde başlayan etkinlikler akşam saatlerine kadar hız kesmeden ve enerjiyi düşürmeden devam etti.

İzmir Güne Coşku Dolu Başladı

Sabahın erken saatlerinde Çiğli’ye akın eden binlerce vatandaş gösteriler öncesinde düzenlenen konser ve statik uçak sergilerini gezerek vakit geçirdi. İki ayrı alanda gerçekleştirilen statik uçak sergisinde kabinleri ziyaret edilebilen nakliye, havadan ihbar ve komuta kontrol, tanker ve ambulans uçaklar büyük ilgi gördü. Mayıs ayında Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Tiger Meet 2015 tatbikatına ev sahipliği yapan 192. Filo Komutanlığına ait kaplan boyamalı uçaklar ise özellikle genç ziyaretçilerin ilgisini çekti. Günün ilk hava gösterisini Mor Menekşe ile Ali İsmet Öztürk gerçekleştirdi.

SOLOTÜRK’de İlk Gösteri Yzb. Günar’dan

Günün ilk SOLOTÜRK gösterisinin 2015 yılı 2. gösteri pilotu Yüzbaşı Erhan Günar, SOLOTÜRK’ün yedek uçağı ile gerçekleştirdi. SOLOTÜRK Basın ve Halkla İlişkiler Subayı Üsteğmen Emrah Bayrı’nın anlatımı ile yaklaşık 20 dakika süre gösteriyi ziyaretçiler hayranlıkla izledi. Yüksek gösteri paketi ile ziyaretçilerin karşısına çıkan Yzb. Günar gerçekleştirdiği birbirinden zorlu hareketler ile bir SOLOTÜRK pilotu olmanın ne kadar ciddi bir dayanıklılık gerektirdiğini gösterdi.

Hava Gösterilerinde Bir İlk; Meydan Taarruzu

SOLOTÜRK gösterisi sonrasında RC model helikopter gösterisi gerçekleştirildi. Gösteriler sonrasında Türk Hava Kuvvetleri envanter geçişi ile bir kez daha sahip olduğu gücü ortaya koydu. Hava Harp Okulu’ndan başlayan serüvenin muharip filolara kadar uzanan geniş bir çerçevede sergilendiği envanter geçişinde T-41D, SF-260D, KT-1T, T-38M, F-16, F-4, CN-235 CASA, C-160, C-130, 737 AEW&C MESA ve KC-135R tanker uçakları geçiş yaptı. Türk Hava Kuvvetleri’nin envanter geçişi sonrasında Türk Hava Kurumu tarafından motorlu yelken kanat uçuşu gerçekleştirildi. Eczacı ve Gyrocopter pilotu olan Hakan Çetinkaya tarafından gerçekleştirilen Gyrocopter gösteri uçuşu ise izleyenleri kendine hayran bıraktı. Emekli Pilot Yarbay Orhan Tamer’in sunumuyla gerçekleştirilen gösteride, Tamer’in anlatımıyla renklenen uçuş izleyenler heyecanını bir kat daha artırdı.

Gyrocopter gösterisi sonrasında kısa süreli bir sakinliğin yaşandığı gösteri alanındaki sessizliği gerçekleştirilen uçak savar atışları bozdu. Uçak savarlar tarafından ardı ardına gerçekleştirilen atışlar sonrasında uçak savarların bulunduğu noktaya iki F-16 uçağı meydan taarruzu tatbikatı gerçekleştirdi. İzleyicilerin şaşkınlıkla izlediği meydan taarruzu çalışmasında F-16 uçakları kısa süre içerisinde gerçekleştirdikleri zorlu manevralar ile izleyicilerin ağzını açık bıraktı.

Gökyüzündeki Milli Takımımız, Türk Yıldızları

Türk Hava Kuvvetleri’nin gökyüzündeki milli takımı Türk Yıldızları öğleden sonra gerçekleştirdikleri uçuş ile unutulmaz dakikalar yaşattı. Lider Hv.Plt.Yzb.Osman Yığcı komutasındaki 7 uçağın gerçekleştirdiği gösteride gerçekleştirilen solo ve takım halindeki manevralar büyük beğeni topladı. Şehit pilotlar için gerçekleştirilen gökyüzünü selamlama hareketi ve gösterinin sonunda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk için çizilen kalpse İzmirlilerden tam not ve büyük alkış aldı.

Kendi Semalarımızda Kendi Kanatlarımızla

TUSAŞ/TAI tarafından üretilen ve test uçuşları iki uçak ile devam eden HÜRKUŞ temel eğitim uçağı TC-VCI tescilli uçağının yeni boyaması ile ilk defa gözler önüne İzmir’de çıktı. Büyük Türk havacısı Vecihi HÜRKUŞ’un soyadını taşıyan HÜRKUŞ, Vecihi HÜRKUŞ’un kendi imal ettiği Vecihi K-VI uçağı ile ilk uçuşunu gerçekleştirdiği İzmir semalarına bir test ve gösteri uçuşuyla merhaba dedi. TUSAŞ/TAI test pilotları Murat Özpala ve Murat Keleş’in idaresinde İzmir semalarıyla buluşan HÜRKUŞ yeni boyaması ile sakin başladığı gösterisini heyecanlı tonolar ile süsleyerek tamamladı. Orhan Tamer’in sunumu ve Zülfü Livaneli’nin “Merhaba” parçası eşliğinde gerçekleştirilen gösteri bazı izleyicilerin duygulu anlar yaşamasına sebep oldu.

SOLOTÜRK Kokpitinde Bir Kurt; Yzb. Yusuf Kurt

Günün son gösterisi SOLOTÜRK 1. pilotu Yzb. Yusuf Kurt tarafından gerçekleştirildi. Emekli Pilot Yarbay Orhan Tamer ve SOLOTÜRK Basın ve Halkla İlişkiler Subayı Üsteğmen Emrah Bayrı’nın ortak anlatımıyla gerçekleştirilen gösteri İzmir ve İzmirliler için özel olarak hazırlanmıştı. Yüksek manevra kabiliyeti ve yüksek motor gücünün sağladığı imkanlar Yzb. Yusuf Kurt’un ellerinde unutulmaz bir gösteriye dönüştü. Alçak ve yüksek hızlı geçişler ile hız kazanan gösteride Tamer ve Ütğm. Bayrı’nın “Efe Yemini” ni okuduğu sırada bir “Zeybek” edasıyla müziğin ritmine uygun şekilde gerçekleştirilen gösteri duygusal anlara sahne oldu. Yzb. Yusuf Kurt’un gösteri için kalkış yaptığı anda başlayan heyecan “Efe Yemini” ve Zeybek eşliğinde zirveye ulaştı.

DSC_9040

 

DSC_8402-ds

 

DSC_8104

 

 

DSC_8398-winglet DSC_8407-kask

DSC_0083 DSC_7983

1w 2w 3w 4w 5w 6w 7w 8w 9w 10w 11w 12w 13 wm15w 14w 16w 17w 18w 19w 20w 21 wm 22w 23w DSC_8199w

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.