İstanbul Airshow 2014 izlenimleri

İstanbul Airshow 2014 izlenimleri

İstanbul Atatürk Havalimanı genel havacılık apronunda gerçekleştirilen “İstanbul Airshow 2014” havacılık fuarına ilk defa Bağımsız Havacılar olarak exhibitor vasfıyla katıldım.

Konuşmasının ardından kapalı fuar alanını ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a Türk Deniz Havacılığı’nın 100. yılı nedeniyle Cengiz Topel Hava Üssü’nde düzenlenen törende gösteri uçuşu gerçekleştiren HÜRKUŞ’un kendi çektiğim bir fotoğrafını hediye ederken, hava fotoğrafçılığının ne olduğunu, önemini, ülkemizdeki zorluklarını ve dünyada ve ülkemizde nasıl yapıldığını gösteren fotoğraflarla destekleyen bir dosya sundum. Sayın bakan ilgileneceğini söyledi.

2 3 4

Fuara gelirken aklımda hep göklerin prensesi Boeing 747 vardı. Çok merak ettiğim Borajet‘in yeni Embraer’i park etmeyle meşkuldü, doğrudan 747-8 kargo uçağına doğru ilerledim. Yolcu versiyonu henüz gelmemişti fakat kafamı yukarıya kaldırdığımda bizi selamlarken gördüm.

Boeing 747-8 kargo versiyonunda çok güzel karşılandık. Hatta kokpitte bile fotoğraf çektik. Azeri Rasim kaptan “hiç limusin kullandın?, hiç farkı yok. Ama arkaya baktın mı ohooooo” diyerek 747 kullanmanın nasıl bir his olduğunu anlatmaya çalıştı. Hiç de öyle değil, çok yüksek. Apartmanın tepesinden kamyon kullanmak gibi birşey.

Boeing 747-8 yolcu versiyonu aprona çekilirken uçağa bayrağımızı çektiler. Ama uçağın içine önceden seçtikleri çok az misafir aldılar.

Borajet çok güzel uçak almış. Ekip de 10 numara. Engin Aksüt (fubar) kaptanın da Borajet’te göreve başladığını öğrendim. Mutlaka bir seyahat yapıp yeni uçakla tecrübe edineceğim.

 

Bağımsız Havacılar Standımız ve İlk GüZiyaretçilerimiz

3

1

2

Açık Alanda Karşılaştıklarımız

2
Türk Yıldızları’ndan Evren Ayna ile
3
360 Tv. “Uçuş Kulübü” programı yapımcısı Mustafa Gün ile

 

Kapalı Sergi Alanından Görüntüler

AÇIK ALAN

 

Boeing 747-800 Freighter

 

Boeing 747-800 Intercontinental

 

Airbus A330 “Şanlıurfa”

 

Borajet’in Yeni Kuşu Embraer E190

 

Diğer Hava Araçları

 

TAİ Hürkuş gösteri uçuşunda

 

Tamamen yerli üretim , Taktik İHA Bayraktar

Baykar Makina‘nın geliştirip ürettiği tamamen yerli taktik İHA Bayraktar!ın teslimine bir aydan az bir süre kalmış. Havada kalma süresi bir günü geçmiş durumda. Gelecek hedefleri ise piston motorludan başka jet motorlu İHA üretmek olduğunu ifade ettiler.

Bayraktar’ın video filmi

 

Airbus’ın yıldızı A350 XWB saat 18:00 olmak üzereyken geldi fakat ben bunu Flightradar24 sitesinden cep telefonumla öğrendim. Vesselam göremedik Airbus’ın naylon kuşunu, fakat THY kanadında bu uçağa ilginin fazla olduğu duyumlarım arasında.

Fuardan 17:00 de ayrılmama rağmen saat 23:00 gibi Düzce’de evime varabildim. İstanbul’un trafiği çok fena.

 

 

 

 

 

2 YORUM

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.