Jet Çağını Başlatmıştı, Şimdi Restoran Oldu

Jet Çağını Başlatmıştı, Şimdi Restoran Oldu

1967 yılında henüz pervaneli uçaklarla yolcu taşımacılığı yapan THY, 47048/35 gövde numarasıyla üretilmiş, ardından kısa süreliğine Continental Air Lines’te uçup tekrar üreticisine geri dönen McDonnell Douglas DC-9-15 uçağını, McDonnell Douglas firmasından aylık 15.000 ABD Doları karşılığı kiralayarak jet çağına adım atmıştı. 18 Ağustos 1967 tarihinde “J” serisinin ilk üyesi olarak TC-JAA kodu ile Türk tesciline giren uçağa TOPKAPI ismi verilmişti.

Türk havayolu taşımacılığı açısından bir milat olan bu uçağın ülkemize getirilmesini 2007 yılından başlamak üzere defalarca çeşitli platformlarda dile getirdik. Uçak henüz o yıllarda uçmaya devam ediyordu.

Intercontinental Aviacion

Sonra şirket iflas etti ve uçak park alanına çekildi. Bu defa şahsi web sitemde ve Bağımsız Havacılar’da yazdım; Bu uçak ülkemize gelmeli, THY Havacılık Müzesini kurmalı diye fakat hiçbir şekilde yetkililere sesimizi duyuramadık. Yine aynı maksatla sosyal medya üzerinde gruplar da kuruldu fakat olmadı, duyuramadık. Türk Hava Yolları böyle bir projede bulunmak zorunda olmasa da bu isteğimizi ileteceğimiz başka bir kurum yoktu. Öyle ya, kalkıp Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden isteyemezdik.

Retro boyama (pijama boyama) olayında da böyle olmuştu. 2007 yılından beri Uçuyorum Forumu’nda ve şahsi web sitemde dile getirmemize rağmen bir şey yapılmadı fakat Ertuğrul 1890 filmi için bir çırpıda Airbus  A330 uçağını retro! boyadı, adını da değiştirdi. Demek ki iletişim kanalımız çalışmıyordu.

THY’ndan ümidi kesip bu uçağı kendi imkanlarımızla ülkemize kazandırmak için çalışmalara başladık. Uçak en son Kolombiya-Bogota’da havalimanında park edilmişti. Yazışmalarımıza bir cevap alamadık fakat web üzerinden de araştırmalarımıza ara vermedik.

Bu yaşadıklarımız ne üzücüdür ki, adeta aradığınız birini polise sorup, diğer taraftan umudu kesip morgları da aramaya benziyordu. Ve korktuğumuz oldu morgda bulduk. İspanyolca bir haber sitesindeki yazıda HK-3827X’in restoran-bar yapılmış olduğu yazıyordu. Ayrıca modeli ve tescil numarası da yazıyordu. Daha da kötüsü, bu durumu tescilleyen fotoğrafta da açıkça görünüyordu.

O Şimdi Restoran

Türk Milleti’ni jet uçağıyla tanıştıran TOPKAPI (son tesciliyle HK-3827X), Mayıs 2015’den itibaren Kolombiya’nın Manizales şehrinde Cerro de Oro’’da restoran bar olarak görev yapıyor. Hayallerim suya düştü.

Ben çok üzüldüm. Umarım tarihin izleri tamamen silinmeden Türk Hava Yolları kendi müzesini kurar.

Çok güzel olurdu

Bir düşünün; THY’nın yeni getirdiği 300. uçak Atatürk Havalimanı’na teker koyarken, ilk jet uçağını pist kenarında onu bekleyen bir fotoğrafı, nasıl bir reklam kampanyası olurdu?  1. ve 300. Aynı karede.

 

AeroMexico'da Topkapı

 

“Topkapı”, bir zamanlar AeroMexico’da uçarken bizlere bakın ben Topkapı’yım, beni tanımadınız mı? Beni gurbette bırakmayın, yuvama götürün der gibi üzerindeki TOPKAPI yazısı okunuyor

 

 

Umuyorum bir gün seninle buluşacağız TOPKAPI. Belki alıp yurduna getireceğiz seni…

 

Türk Hava Yolları’nda Jet Çağı yazım için Tıklayınız

THY, Havacılık Müzesini Kurmalı yazım için Tıklayınız

Son halinin bulunduğu Lapatria Gazetesi web sitesi

 

Sökülme ve Taşıma Fotoğrafları

j-10
Ülkemize kazandırabilmiş olsak, poz veren bizler olacaktık. Bu uçak onlar için sıradan, bizim için ilk.

j-1 j-2 j-3 j-4 j-5 j-6 j-7 j-8 j-9 restoran

 

 

 

 

 

 

6 YORUM

  1. Sayın Bilal Sarı; yazılarınızı zevkle okuyorum. Bu röportajdaki Kami abiyi yakından tanımak fırsatım oldu. Ben Havalimanı’nın en eski muhabirlerindenim. 38 yıldır buradayım. Kami abi o yıllarda her gün yanıma uğrar ve bir Hürriyet gazetesini alır, kısa bir çay sohbetinden sonra kuleye görev yerine dönerdi. Yalnız röportajınızda devamlı olarak Atatürk Havalimanı’nın eski adının Yeşilyurt Havalimanı olarak yazmışsınız. Oysaki o dönemde havalimanının adı “Yeşilköy Havalimanı” idi. Bunu belirtmek istedim. Selamlarımla. Faik KAPTAN.

    • Sayın Faik Kaptan, ziyaretiniz ve ilginiz için teşekkür ederim. Kont Kami ile yapılmış röportaja “Rüzgar mazbut, tayyare yallah” başlıklı yazımda yer vermiştim. O röportajı ben yapmadım (yapanlara haksızlık olmasın), yazıyı olduğu gibi aldığım için yazıdaki yanlışlık da aynen alınmış. 4 yerde Yeşilyurt geçiyor, hepsini düzelttim. Teşekkür ederim.
      DHA haberlerinizi sıklıkla görüyoruz, bizi haberdar ediyorsunuz. Selam ve Saygılarımla.

    • Kami kayagunduz kendi ifadesi ile dabil kilo kami abi nevi şahsına müstesna bir abimizdi eski ssy teknisyeni ramazan Kayalı

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.