Türk Hava Yolları’nda Jet Çağı

Türk Hava Yolları’nda Jet Çağı

Pervaneli uçaklarla yolcu taşımacılığı yapan THY, 1967 yılında 47048/35 gövde numarasıyla üretilmiş McDonnell Douglas DC-9-15 uçağını, yine üreticisi McDonnell Douglas firmasından aylık 15.000 ABD Doları karşılığı kiralayarak jet çağına adım atmıştır.
18 Ağustos 1967 tarihinde “J” serisinin ilk üyesi olarak TC-JAA kodu ile Türk tesciline giren uçağa TOPKAPI ismi verilmişti. Yolcu taşımada ilk seferini 1 Eylül 1967 tarihinde Ankara – İstanbul – Brüksel hattında gerçekleştirerek daha süratli ve daha konforlu seyahat çağını başlatmıştı.
DC-9-30’ların gelmesiyle 1973 yılında uçak geri gönderildi ve sırasıyla Meksika’da XA-DEV tescili ile AeroMexico’da ( TOPKAPI ismi rahatlıkla okunuyor)
2
İngiltere’de N65358, G-BFIH ve G-BMAA tescilleri ile British Midland Airways’de
3 4 5
Kolombiya’da HK-3827X tescili ile Intercontinental Aviacion’da görev yapmıştır.
6
Şubat 2005’de bu şirkete el konulmasının ardından bir daha uçmamıştır.
Bogota (Santa Fe de Bogota), El Dorado – Colombia’da depolanmış durumdadır.
7
TC-JAA sadece bir uçak değil, bir ulusun jet çağına geçişinin sembolüdür . O halde THY bu uçağı bulunduğu yerden çok cüzi fiyatlarla satın alıp, 1967 yılındaki haliyle restore edebilir. Böylece kurulması gerçek bir ihtiyaç haline gelmiş olan modern bir havacılık müzesinde sergilemek suretiyle sosyal sorumluluk penceresinden bakıldığında ülkemize kültür mirası olarak da hizmet etmiş olur.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.