Haydi Spotting Yapmaya

Haydi Spotting Yapmaya

Bir Hobinin Temelleri Atılıyor

Ortaokula henüz başlamıştım ki fotoğrafçılık seçmeli dersleriyle tanıştım. Seçmeli dediğime bakmayın seçecek başka ders de yoktu. Fakat bir merak bir merak ki hiç sormayın. Bizzat verdiği bu dersi, iyi ki de müfredata koymuştu müdür yardımcımız. Bana çok katkıları olduğunu düşünüyorum.

Fotoğrafçılığa hevesimi gören babam bana bir fotoğraf makinesi aldı. Renkli fotoğrafın olmadığı, fotoğraf makinesinin nerede satıldığının bilinmediği yıllardı. Bana alınan makine, üzerinde USSR yazan Lubitel-2 marka, üstten bakılan klasik bir fotoğraf makinesiydi. Diğer makinelerin filmleri 36 pozluk olmasına rağmen, Lubitel-2’nin filmleri 12 pozluktu. Neredeyse basılacak fotoğraf ebatları kadardı filmin ebatları, adeta zamanın full frame makineleriydi hatta daha ileri orta format sayılabilirdi. Kötü bir yanı da vardı film hemen bitiyordu, diğer makineler 3 misli daha fazla fotoğraf çekebiliyordu. Bu makineyle çocukluktan ergenliğe adım atmadan, fotoğrafta ustalığa geçmiştim bile. Filmimi kendim banyo ediyor, karta basıyor, kartı banyo yaptırıyordum. Harçlık çıkardığım dahi oluyordu.

 

Seçmeli dersler bitti, lise başladı. Üniversite hazırlıkları tüm zamanımı alırken, renkli fotoğraf makinelerinin çıkması eskiyen makineyle aramı açmıştı. Derken dijital fotoğrafçılık devri başladı ve fiyatı 100 doları geçmeyen birkaç tane bas-çek fotoğraf makinesi aldım peş peşe. Bas-çek makineleri kullanırken hiçbir ayara gerek olmuyordu, ne gerek vardı diyafram, enstantane ayarı yapmaya, ne kolaylık varmış diye aklımdan geçiriyordum.

Havacılık Konulu Fotoğrafçılığa Geçiş

Çocukluk yıllarımı geçirdiğim evimizin yakınında havaalanı vardı. Şimdiki adı Adnan Menderes Havalimanı’nın adı o yıllarda Cumaovası Hava Meydanı idi. Gelip geçerken iniş-kalkış yapan uçakları seyretmeye bayılırdım. Aradan yıllar geçtikten sonra fotoğrafçılık hobimi uçak seyretme hevesimle birleştirdim ve bas-çek makinemle uçak fotoğrafı çekmeye başladım. Fotoğrafı kırpmak, düzenlemek istediğimde bu makinelerle çektiğim fotoğrafların yetersiz kalitede kaldığını fark ettim. Bir müddet araştırma yaptıktan sonra dijital fotoğrafçılığın inceliklerini kavrayıp DSLR fotoğraf makinesi almaya karar verdim. DSLR olarak adlandırılan fotoğraf makinelerinin en büyük özelliği, dijital fotoğrafçılıktaki tüm yenilikleri görme imkanına sahip olmanızdır. En gelişmiş sensörler, işlemciler ve değiştirilebilen objektifler dijital fotoğrafçılığın nimetleridir.

Şahsi izlenimim, DSLR makineler ile fotoğraf çekmenin büyük keyif olduğudur. Bir spotting gününde yaklaşık 1200 fotoğraf çekiyorum. Bu miktar,  filmli makineyle olsa 33 makara film demek. DSLR ile şarj hariç bir şey harcamıyorsunuz. Ayrıca yaptığınız çekim ayarlarının sonuçlarını anında görüp, fotoğraf ayarlarınızı değiştirebiliyorsunuz. Oyuncağınız gibi bir şey oluyor. Bazen öyle kareler yakalıyorsunuz ki bakmaya doyamıyorsunuz. İşte şimdi derinlere dalıyorsunuz demektir.

Bir Tutkudur Havacılık ve Onun Bir Parçası Olmak

Havacılık tutkunuysanız, uçak seyretmek de büyük bir keyiftir. Yukarıda bir ses duysanız gözünüz yukarıdadır, nerede uçak fotoğrafı görseniz mutlaka bakarsınız. Pekala kendi çektiğiniz fotoğraflara da bakmak istemez misiniz? Sosyal medyada, bilgisayarınızın masaüstünde kendi çektiğiniz, emek harcadığınız uçak fotoğrafını kullanmak istemez misiniz? Eminim çok keyif alacaksınız.

Ne mi olacak? Öncelikle bu fotoğraflar hatıra olarak kalacak, geçmişin sizin ellerinizden bir belgesi olacaklar. Düşünsenize ben o yıllarda Lubitel-2 fotoğraf makinemle uçak fotoğrafı çekmiş olsaydım şu an arşivimde siyah beyaz Fokker F-27 ve maalesef hepsi düşen F-28 uçaklarının fotoğrafları olacaktı. Belki Paris’te bizi yasa boğan TC-JAV tescilli McDonnell Douglas DC-10 “Ankara” uçağının fotoğrafı arşivimde olacaktı. Kim bilir ilk uçak seyahatimi yaptığım TC-JAL McDonnell Douglas DC-9 uçağının fotoğrafını, seyahatimden yıllarca önce çekmiş olacaktım.

Haydi Spotting Yapmaya

İster bas-çek makine olsun, ister cep telefonu, ister tablet, isterse DSLR makine olsun bu Pazar günü uçak fotoğrafı çekelim burada paylaşalım. Hevesi olup bu güne kadar fırsat bulamamış olanlarımız da bu hobiye adım atsın istiyorum. Bizler bu Pazar günü İstanbul Florya’daki Flyinn AVM terasında uçak fotoğrafı çekiyor olacağız. Hepinizi bekleriz.

Elbette uçak fotoğrafı çekmenin tek adresi burası değil. Güvenlik kurallarına uyarak ister Flyinn’de olsun, ister farklı lokasyonlarda çektiğiniz fotoğrafları buradan yayınlayacağız. Bakalım neler çekeceğiz?

Hep birlikte keyfini yaşayalım.

 

Neler çekmişiz, bakalım…

 

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.