İstanbul Airshow 2016 Ardından

İstanbul Airshow 2016 Ardından

 İstanbul Airshow 2016

Her iki yılda bir düzenlenen İstanbul Airshow’un 11.si geçtiğimiz hafta 6-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Havacılık camiasının büyük bir çoğunluğunun “seyirci” olarak katıldığı bu organizasyon, önceki Airshowlar seviyesinde olmasa da güzeldi. Bunda 15 Temmuz ve yoğunluğu artan terör olaylarının etkisi olsa da sırf yerli havacılığımızın bile fuarı parlatması gerekirdi.

Fuara THY’nin desteği müthişti. 6.ooo. Boeing 737’nin teslimatının özellikle fuara denk getirilmesiyle ayrı bir renk kattı. Tam kadro fuara katılıp, bütün standları tek tek dolaşmaları fuara verdikleri desteğin göstergesiydi. Benzer desteği Borajet, güzide spor kulübümüz Fenerbahçe renkleriyle boyadığı Embraer uçağı ile gösterdi. Hatta Fenerbahçe kulübünden iki yabancı sporcu fuarı ziyaret ederek renk kattılar. Fuarda ayrıca Dassault, Diamond, Pilatus dışında TAI Hürkuş ve Dornier Do 328 ayrıca Bell ve Leonardo helikopterler vardı.

Yabancı havacılık şirketlerinin neredeyse tamamının Türkiye temsilcisi olmasına rağmen fuarda çok azını görebildik. Ne bir gyrocopter ne ultralight ne de microlight vardı. Bir önceki airshowa katılan İHA Bayraktar da bu airshowda yoktu.

Her yıl cumhuriyet Bayramı’nda kontuarlarını bayraklarla donatan havayolu firmaları ülkemizin milli sayılacak bu fuarında yoktu. Gönül isterdi ki; Atlasglobal, verdiği Bombardier CS300 siparişlerinin reklamını bu fuarda yapsaydı çok daha başka olurdu.DSC00528 Pegasus, bir çocuğun çizdiği resimle boyadığı uçağını bu fuarda sergileyerek hem reklamını yapar hem de fuara renk katardı. OnurAir üretilmiş ilk Airbus A321 uçağını filosunda bulunduruyor. Bu uçağı getirip hem adından hem de fuardan söz ettirirdi, ama olmadı. İş jetleri için de benzer durum söz konusu.pegasus-ada

Biz bu ilgisizlikle daha çok Fransa, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki fuarlardan konuşuruz. Tüm ülke havacılığı burada olmalı ki güçlü olalım. Eksiklere rağmen sektör bir araya geldi, sohbetler yapıldı, güzel fuar oldu.

 

Gençlerin fuara ilgisi harikaydı. Liseli gençlerin Vecihi Hürkuş hakkında bilgi sahibi olmak için Vecihi Hürkuş Derneği standına yoğun ilgileri vardı.

Bağımsız Havacılar standında en fazla sorulan soru “neden bağımsız” oldu. “Doğru bildiğimizi hiçbir şeyden çekinmeden yazar, savunuruz. Bu bizim işimiz değil hobimiz. Tek amacımız var; havacılığın daha çok bilinmesi, sevilmesini sağlamaktır” cevabını verdik. Sportif havacılık ve spotting sohbet konularımız arasındaydı.

Airshow Her Yıl Olsun

Ben fuarın bahar aylarında ve her yıl yapılmasından yanayım. Ticari kısmı Genel Havacılık Apronu’nda olurken, halka açık şekli Cengiz Topel Havalimanı gibi bir alanda statik sergi ve hava gösterileriyle gerçekleştirilmesinin müthiş bir etkinlik olacağını düşünüyorum. Solotürk, Türk Yıldızları ve davet edilecek diğer yerli yabancı gösteri ekiplerinin yapacağı gösteriler tüm dünyadan ziyaretçi çekecektir. Nostaljik uçakların ülkemize gelmesi ayrı bir güzellik olacaktır. Ben şahsen bir Boeing 737’nin alçak geçişini veya bir DC 3’ü uçarken, Hürkuş’u tono atarken izlemek isterim.

İstanbul Airshow 2016’daki 400×200 cm boyutlarındaki afişimiz

afis

 

1 YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.