Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı

Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı

Türk Hava Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında yapılan Uluslararası Anadolu Kartalı 2021 Eğitimi 21 Haziran – 2 Temmuz arasında gerçekleştirildi.

 

Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatı Havacılık Fotoğrafçıları Günü’nde kaydettiğim görüntüleri içeren video

Lütfen abone olmayı ve videoyu beğendiyseniz Beğen tuşuna basmayı unutmayın.

Ülkemiz ve ordumuz hakkında olumsuz yorum yazanlar çok oluyor ve bunları siliyorum fakat dislike’ları kalıyor. Lütfen yorumlara Türk Bayrağı koymayı ihmal etmeyelim.

Anadolu Kartalı 2021 Tatbikatına

AZAF – Azerbaycan Hava Kuvvetleri 2 adet SU-25 ve 2 adet MIG-29 ile,

QEAF – Katar Emirliği Hava Kuvvetleri 4 adet Rafale ve birer adet  C-17 ve C-130 ile,

PAF- Pakistan Hava Kuvvetleri  5 adet JF-17 ile,

NATO – E-3A AWACS  erken uyarı uçağı ile,

TurAF – Türk Hava Kuvvetleri ise;

2 adet F-4E 2020

36 adet F-16

2 adet KC-135 Stratotanker (Yakıt ikmal uçağı)

CN-235 (Hafif nakliye uçağı)

C-130 (Orta sınıf nakliye uçağı)

AWACS Barış Kartalı E-7T HİK (Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı) ile katıldı.

 

Anadolu Kartalı 2021 Havacılık Fotoğrafçıları günü 1 Temmuz Perşembe günü icra edildi.

Sabah 8:30 da nizamiyede başlayan etkinlik akşam üzeri 17:00 sıralarında sona erdi. Yakıcı Güneş ve kavurucu sıcak altında hiç gölgelenmeden geçen bu güzel günde kendimizi unuttuk ve tek derdimiz fotoğraf ve videoları en güzel şekilde kaydetme uğraşısı oldu.

 

Başvuru, kabul, giriş, içerideki etkinlikler nedir:

AE Spotters Day / Hava Fotoğrafçıları Günü için başvuru süreci ile başlıyor. Ben gecikmiş olarak son saniye başvurusu ile kabul edildim.

Kabul e-mailinden sonra işler güçler ayarlanıp Konya’ya intikal ediliyor. Daha önceleri sabah Konya’ya gelip akşamüstü şehirden ayrılmak şeklinde gerçekleştiriyordum fakat 1100 km yolculuk aynı gün zor olduğu için bu defa bir gün önce Konya’ya gelip konaklamayı tercih ettim. Sabah erkenden 3. Ana Jet üssü Nizamiyesinde güvenlik, kimlik ve negatif sonuçlu PCR testlerinin kontrolünden sonra otobüslerle üs içerisindeki çekim yapacağımız bölgeye getirildik.

Burası uçakların park ettiği alana çok yakın. Seyyar tuvalet ve yiyecek içecek satış karavanı mevcut oluyor. Peç, tişört, şapka, uçuş fuları gibi hediyelikler de satılıyor.

Uçaklar motor çalıştırmanın ardından sırayla tek tek ve bazen birkaç uçak birden poz vererek taksi yapıyor. Sonra pistin en uzak noktasından kalkışlar başlıyor. Burada sıcaklık hava dalgaları fotoğrafı bozan en büyük etken oluyor. Öğlene doğru geri dönen uçakları tekrar fotoğraf çekme imkanı bulunuyor.

Öğleden sonra Güneş yön değiştirdiği için havacılık fotoğrafçılarının yeri de değişiyor. Bu defa kalkış ve inişlere o kadar yakın bir noktadan çekim yapılıyor ki en güzel fotoğraf ve videolar burada diyebilirim. Makineyi bırakıp sırf orada olmanın keyfini yaşamak da size kalmış bir tercih olabilir.

Havacılık Fotoğrafçıları Günü’nü tertip eden, fotoğrafçının halinden anlayan, ihtiyaçlarını düşünüp çözüm üretmiş olarak karşılayan, bize misafirperverliğini en güzel şekilde gösteren şanlı Türk Hava Kuvvetlerimize ve kahraman personeline, en güzel görüntüleri almamız için bize poz veren tüm pilotlarımıza en içten duygularımla teşekkür ederim.

 

1 YORUM

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.