Gittim Gördüm: Türk Hava Yolları’nda Jet Çağını Başlatmıştı; Restoran Oldu

Gittim Gördüm: Türk Hava Yolları’nda Jet Çağını Başlatmıştı; Restoran Oldu

1 Eylül 2021, Türk Hava Yolları’nda jet çağının başlamasının 54. yıldönümüydü.

Jet çağını açan uçak ise bir McDonnell Douglas üretimi bir DC-9-15 idi. 47048/35 gövde numarasıyla üretilmiş olan bu uçağa jet tescilin ilki olan TC-JAA verilmişti. Adı da TOPKAPI olmuştu.

Uçak 1973 yılında daha büyük kapasiteli versiyonları teslim edilince geri gönderilmişti. Ülkemizden, ayyıldızdan 48 yıldır ayrıydı.

Uçağın nerede olduğunu takip edip, ülkemize kazandırılması için birçok yazılar yazdım, olmadı. Hava sporları derneği kurdum. Dernek bünyesinde müze kurup, uçağı ülkemize getirmek istediğimde ise artık çok geçti. Son olarak Kolombiyalı İnter firmasının iflas etmesi sonucu uzun süre yerde kalan uçaklar bir daha gökyüzüyle buluşamadı fakat her biri farklı yerlere satıldı. Bizi ilgilendiren HK-3827X tescilli DC-9-15 uçağı idi. Bu uçak, Manizales şehrine bar-restoran olmak üzere götürülmüştü. Hiç değilse hurda olmamıştı.

Dayanamadım. Görmek istedim.

Bu videoda yolculukta ve TOPKAPI ile karşılaştığımdaki heyecanımı ve ilk jet yolcu uçağımızı göreceksiniz.

Türk beklenendir. O’nun da bizi beklediğini biliyordum.  Üzerinden bayrağımız silindikten 48 yıl sonra tekrar ay yıldıza kavuşmanın sevincini yaşadığını da biliyorum.

 

Jet Çağını Başlatmıştı, Şimdi Restoran Oldu Yazım İçin Tıklayınız

 

McDonnell Douglas DC-9-15    47048/35 Üretici Seri No.lu (MSN)     TC-JAA  TOPKAPI’nın Kayıtları

 

2 YORUM

    • Yıllarca ilk jet uçağımıza ve diğer uçaklarımıza teknik hizmet vermiş, Vatan, Bayrak, Türk Hava Yolları, Memleket aşığı bir büyüğümüzün övgüsünü almak paha biçilemez.

      48 yıl sonra boynuna Bayrağımızı doladığım TOPKAPI’yı, yıllar sonra vatandaşlarımıza göstermenin, genç nesillere bir değerimizi tanıtmanın gururunu yaşıyorum.

      Selamlar, saygılar sevgili ağabeyim

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.