Bir Spotting Günü

Bir Spotting Günü

Spotting, kelime manasıyla gözlemleme anlamını taşısa da bizler bu kelimeyi hava araçlarını gözlemleme ve fotoğrafını çekme anlamında kullanıyoruz. Bu işlemi yapana da spotter diyoruz. Bunu biz diyoruz, bizim ne yaptığımızı kim olduğumuzu bizden başka bilen yok çünkü.

4

 

Spotting, bir hobi olup bu işten gelir elde edilmediği gibi, pahalı ekipmanlarla çalışıldığı için ayrıca harcama yapmak da gerekmektedir.

Kimi spotterler havaalanları yakınında oturduğu için bu hobilerini yerine getirmeleri ulaşım açısından kolay olmakla birlikte, uzak olanlar uçağı en yakın havadayken 10bin metrede görmekte veya spotting için uzak mesafeler katetmektedirler.

Ben de bu maksatla 250 km. yol yapıp yolumu İstanbul Atatürk Havalimanı 17-35 pistlerine paralel ve havalimanı ile arsında sadece bir karayolu bulunan Flyinn AVM’ye düşürdüm.

Flyinn AVM dışarıdan görünüşü
Flyinn AVM dışarıdan görünüşü

 

Flyinn AVM balkonundan görünüş
Flyinn AVM balkonundan görünüş

Flyinn AVM balkonundan çevreyi seyrimize devam ederken daha konuşamayacak yaşta çocuklardan yaşlı sayılacak insanlara kadar geniş bir kitlenin ilgi ile havalimanını ve uçakları izlediğini gördüm.

Bu alışveriş merkezini bilmeyen birçok insanın havalimanı etrafındaki tel örgülerin ardından ve uzaklaştırılıncaya kadar uçak seyrettiklerini gördüm. Öyle ya, nasıl ilgisiz kalınır ki iniş ve kalkış yapan uçakların hemen yanından geçerken? Bu maksatla birçok ülkede gözlem yapabilme yerleri yapılmış olmasına rağmen ülkemizde sanki içeride çok gizli bir uzay teknolojisi varmışçasına tel örgülere yaklaşmanıza izin verilmemekte, uçağa binerken bile amatör kamerayla olsa dahi fotoğraf çekenler hemen uyarılmaktadır.

Yasak bölge girilmez uyarısına rağmen yolda durmak, önünden geçmek dahi yasak

DSC_5671

Arkadaşlar ile saat 11:00 gibi buluşacaktık. Olmayan saatime baktım daha zaman vardır ve ben de 05 pistine yakın bir yer aradım. Giriş yerini karıştırınca ve içeride de park edecek yer bulamayınca oldukça zaman kaybettim. Yol üstünde durup birkaç kare fotoğraf çektikten sonra hemen Flyinn’in yolunu tuttum.

DSC_4909 DSC_4931

Dostlar gelmiş
DSC_4935
Havacılık dostu arkadaşlarımla birlikte 24 Kasım tarihini kararlaştırmıştık, toplamda 23 kişi olduk. Bir yandan fotoğraf çekerken bir yandan da havacılık konuştuk. Neler yoktu ki muhabbetimizde? Teknik konular, pilotaj, yeni gelen ve gönderilen uçaklar, havayolu firmaları, sektördeki gelişmeler, sanal uçuş konuları, yetiştirilmek üzere pilot alımları dahil aklımıza gelen her türlü havacılık konularını konuştuk.
Fotoğrafı çeken ben olduğum için görüntüde yokum
f1
Fotoğraf çekmeye hazırlanırken ben
f1

Sonbaharın son günleri olması sebebiyle fotoğraf çekmek için hele bu kadar uzak mesafelerden çekim yapabilmek için ışığımız yetersizdi. Olsun keyfimiz yerindeydi.

DSC_4978-001

 

Eski ve yeni boyamalar birarada

DSC_4978-001 DSC_5009

kendini riske atmış bir spotter

DSC_5069

 35 pist başında inşaat çalışmaları vardı

DSC_5083 DSC_5083-002

Köroğlu da ziyaretimizdeydi

DSC_6616-001 DSC_5172

DSC_5199 DSC_5446

Sohbete dalınca ters bir trafiği son anda farkedebildim

DSC_5392 DSC_5393 DSC_5397

05 pistine inmek isteyen Irak uçağı go-around yaparken

DSC_5562 DSC_5565 DSC_5574

Türkyıldızları CASA CN 235

DSC_5779 DSC_5783

Bir ara pistte çok fazla kuş vardı. Dağıtmak için araç geldi

DSC_6089 DSC_6099

Jetler bekleyip Bosna Hersek turboprob uçağı pistte ilerleyince, pist kenarında bekleyen kuşlar da dağıldı

DSC_6119

Bazen pisttekiler de yeterli gelmeyebilir 🙂

DSC_6161

İlk iniş denemesi go-around ile sonuçlanan Irak uçağı, take-off esnasında

DSC_6186

Türk Hava Kuvvetlerine ait Lockheed C-130B Hercules

DSC_6312

Sharkletli Airbus A320 fotoğrafı çekebilmek için karanlığa kadar bekledim (ilk uçaklar bunlar)

DSC_6366 DSC_6382

Çok yorucu, bir o kadar da keyifli bir gün geçmişti. Ertesi sabah Düzce’ye dönmek için yola çıkmıştık ki, İstanbul trafiğine bir de yağmur eklenince içinden çıkılmaz hal almıştı. Biraz oyalanalım belki trafik azalır diye düşünerek bu sefer çocuklarla birlikte Flyinn’e gittik. Birkaç fotoğraf da çektim.

pist ıslak

DSC_6452

 

kare kare bir landing

 

Take-off için motorlarına tam güç veren Boeing 737

DSC_6503

jet motorları pist üzerindeki yağmur sularını adeta içiyor

DSC_6503-001

pistin sularını emen bir başka Boeing 737 daha

DSC_6599

Airbus’ların bu kötü alışkanlıktan henüz haberi yok gibi:)

DSC_6553

 

Trafik rahatlasın diye beklememize rağmen, dur kalk trafiği ile İstanbul sınırlarını terk etmemiz kolay olmadı. motor saatine baktığımda 250 km. yolu 5 saatte geldiğimizi gördüm. Ortalama seyahat süratimizi saatte 53 km. olarak gösteriyordu. İstanbul’da yaşayanların bu sorunlarına üzülmekten öte birşey gelmezdi elimden. Fakat konuşmadan da durulmuyordu:

Birim alana en fazla insanı doldurursanız, her yer yol olsa dahi, insan kalabalığından yine de sıkıntı yaşanacaktır. Şehirleri mümkün olan en geniş alanlara yaymak gerekir. Bir binada yaşayan insan sayısı, ülkemizin herhangi bir yerindeki bir köyde yaşayanların sayısı ile aynı olunca bu tip sorunlar kaçınılmaz olur.

Veteriner ve halk sağlığı konusunda zaten yazıyorum, bilgilendirmelerde bulunuyorum, haddim olmayıp şehircilik konusunda da iki kelime ettim. Kusurum varsa affola diyerek İstanbul’u yıllar önce terk etmiş olmanın keyfi, her istediğimde O’na kavuşabilmenin huzuru ile işimin başına bir gün gecikmeli olarak döndüm.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.