İHA ve SİHA’lar için OKİS

İHA ve SİHA’lar için OKİS

İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları için Otomatik Kalkış ve İniş Sistemleri

Günümüzün etkili savunma araçlarından İHA ve SİHA’lar, keşif, gözetleme ve hedef imhası için işletme maliyetleri ve operasyon kolaylıkları nedeniyle gelecekte de etkisi artan bir şekilde kullanılacağını tahmin etmek, hayalcilik olmasa gerek. Özellikle milli İHA’ların kullanıma başlanmasından sonra terörle mücadeleye yaptıkları katkı düşünüldüğünde bu alanda yapılacak yatırım ve geliştirmelerin çok önemli ve gelecek vaat ettiğini söyleyebiliriz.

Yerli üretim İHA’ların yerli yazılımlı milli savaş uçağı kadar ve hatta daha da önemli olabileceğini düşünmekteyim. 2014 yılında İstanbul Airshow’da sergilenen Bayraktar TB2’yi ziyaret ettiğim zaman bir kahraman adayıyla karşı karşıya olduğumu fark etmiş, doya doya incelerken yetkililere sorular sorup yanından ayrılırken de kanadından öpmüştüm.

O yıllarda İHA’ların kalkış, iniş ve kullanımı bir operatör kontrolünde manuel olarak yapılıyordu. İHA kayıplarının yarısının iniş ve kalkış sırasında olduğu düşünüldüğünde otomatik kalkış iniş sistemlerinin (OKİS) ne denli önemli olduğu anlaşılıyor. Bu sorunun çözümü için zaman içerisinde otomatik kalkış ve iniş sitemleri için GPS/DGPS, lazer, radar tabanlı çözümler geliştirildi.

GPS/DGPS tabanlı çözümler; GPS uydularına bağımlılık, kolay karıştırılabilirlik ve güvenilirlik gibi dezavantajlara sahiptir. Lazer tabanlı çözümler ise hava şartlarına bağımlılık, dar huzmeli ışınla hedef takibi yapma ve montaj zorlukları problemine sahiptir.

Son olarak Meteksan Savunma tarafından geliştirilen milimetre dalga bandında çalışan OKİS radarı, İHA’nın üç boyutlu konumunu (yatay, dikey,uzaklık) hassas bir şekilde tespit ve takip edebilmektedir. OKİS radarı, İHA’ya kolaylıkla monte edilecek düşük ağırlıklı hava birimi ve hava aracının kalkış ve iniş yapacağı piste kolayca taşınarak monte edilebilecek yer birimiyle birlikte toplam iki birimden oluşmaktadır.

Meteksan OKİS son olarak Bayraktar TB2 İHA üzerinde test edildi. Meteksan Savunma’nın yaptığı bu geliştirmenin ülkemize hayırlı olmasını dilerim.

 

 

2 YORUM

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.